LTE internet do každého vrecka

Internetová sieť je dnes každému dobre známa. Mnohí, najmä z mladšej generácie, majú pocit, že tu je odjakživa. Vyvedieme vás z omylu. Nie je to tak. Internet má za sebou dlhú a náročnú cestu. Ako sa dostal až k podobe LTE internetu, bez ktorého si to dnes nedokážeme predstaviť?

Internetové pripojenie a jeho cesta k nám

Predchodcom siete, ktorú poznáme dnes, bola sieť ARPANET a vznikla koncom roka 1969 v Amerike. Mala 4 uzly a spájala americké univerzity. Odtiaľ sa internet postupne dostal do celého sveta a netrvalo mu to dlho. Akademické informácie bežným používateľom bažiacim po poznaní sprístupnil vznik www (world wide web) v roku 1991.

Prvý slovenský počítač, ktorý patril Slovenskej akadémii vied, bol do siete pripojený o rok neskôr. Postupne sa stal počítač súčasťou väčšiny domácností na celom svete a dnes je dosť náročné odhadnúť, koľko počítačov sa v nej nachádza.

ISDN, DSL, LTE internet? O čom je reč?

Skratky a názvy, s ktorými ste sa už určite stretli, a viete, že majú dočinenia s internetovým pripojením, ale zbytočne sa nimi nezaťažujete. Zoznámte sa. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Internetové pripojenie ISDN

Čím rýchlejší internet, tým lepšie. Potrebujete sa niekam pripojiť, niečo stiahnuť či oddýchnuť si pri dobrom filme, ktorý si na internete zapnete. Viete si to predstaviť pri internete s rýchlosťou 128 kbit/s? Až vás striaslo, čo? A predstavte si, že z tejto rýchlosti sa niekedy ľudia tešili. Zabezpečovalo im ju internetové pripojenie ISDN. Signál prenášal telefónny kábel a dial-up modem dáta prekladal do zvukov.

Surfujete na internete? Počítajte s tým, že sa vám nikto nedovolá. Nie, nie je to vtip. Internet a telefón nemohli byť pripojené naraz. Museli ste si vybrať.

Internetové pripojenie DSL

Držte si klobúk, internet s vyššou rýchlosťou prichádza. S porovnaním s ISDN pripojením určite. Aj DSL funguje vďaka telefónnemu pripojeniu, ale je tu jeden podstatný rozdiel. Vy hľadáte informácie na internete a mama telefonuje so sestrou. S DSL pripojením to od roku 2003 ide. Vyššia rýchlosť a surfovanie na internete bez obmedzení. Skvelé, čo poviete?

Optický internet

Internet, ktorý signál prenáša rýchlosťou svetla? Jasné! Od roku 2010 je čoraz častejšie aj súčasťou slovenských domácností. Zabudnite na zvuk a skamaráťte sa so svetlom. Prenos dát je neporovnateľne vyšší a internetová komunikácia funguje bez akýchkoľvek obmedzení. S optickým internetom preskúmate všetky zákutia virtuálneho sveta.

LTE internet

Internet, ktorý sa najčastejšie využíva v mobilných telefónoch a šíri sa vzduchom vo forme rádiových vĺn. Tento prenos umožňujú mobilné siete štvrtej generácie a LTE technológia. Kábel nechajte doma. S LTE internetom žiadny nepotrebujete. Vytiahnite mobil z vrecka a vysokorýchlostný internet je všade tam, kde potrebujete.

Viete, o čom je vo svete internetu reč?

Rozumiete slovíčkam a skratkám, ktoré sa v internetovej komunikácii používajú najčastejšie? Väčšina pochádza z angličtiny. Ich používanie zjednodušuje komunikáciu s používateľmi, pretože sú všade rovnaké. Vybrali sme tie, ktoré sa stali súčasťou každodennej internetovej komunikácie a mali by ste ich poznať.

Blacklist

Zoznam používateľov, ktorí majú zakázaný prístup do systému. Nemusí obsahovať konkrétne údaje. Stačí, keď zadáte rozsahy adries, ktoré k vám čierna listina nemá pustiť.

Download

Slovíčko anglického pôvodu označuje sťahovanie dát z internetu alebo iného dátového zdroja, napr. externého harddisku.

Host

Po našom hostiteľ, čiže počítač alebo iné zariadenie pripojené na počítačovú sieť. Predstavte si ho ako uzol priradený k sieťovej vrstve adresy hostiteľa, ktorý ponúka informačné zdroje, služby a aplikácie používateľom alebo iným uzlom v sieti.

IP adresa

Nie je to adresa v pravom zmysle slova. Je to unikátne číslo priradené počítaču, ktorý komunikuje prostredníctvom internetového protokolu (IP). Pri prenose dát musí byť známa IP adresa odosielateľa aj príjemcu. Aby komunikácia prebehla tak, ako má. Jeho podobu určuje typ protokolu, preto nie je pri všetkých používateľoch rovnaká.

Link

S linkom ste sa už určite stretli. Je to hypertextový odkaz alebo internetová adresa webovej stránky.

Mbit/s (Megabit za sekundu)

Jednotka rýchlosti prenosu dát, ktorou sa meria rýchlosť širokopásmových internetových pripojení či lokálnych sietí. Prezradí vám, akou rýchlosťou sa v internetovom svete pohybujete.

p2p (Peer-to-peer)

Je to sieť, ktorá umožňuje uzlom fungovať aj pre klienta, aj pre server. Každý počítač na p2p sieti je súborovým serverom presne tak ako klient. P2p software umožňuje vyhľadávať súbory v počítačoch iných ľudí a súčasne ostatní používatelia vyhľadávajú súbory vo vašom počítači, ale iba v tej zložke, ktorú určíte na zdieľanie.

Virálny

Fotografia, video alebo kampaň, ktorých popularita rastie vďaka zdieľaniu na internete, najčastejšie prostredníctvom sociálnych sietí.

Wi-Fi

Predpokladáme, že táto skratka vám je dobre známa. Po piktograme s týmto označením sa obzeráme všade, kde vkročíme. Chceme byť v centre virtuálneho diania. Keby niečo. Je to súbor štandardov, ktorý umožňuje elektrickým zariadeniam pripojiť sa na bezdrôtovú lokálnu sieť LAN(WLAN), ktorá je v súčasnosti založená na špecifikácii IEEE 802.11.

 




Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!