Tipy pre jazdcov na štvorkolkách. Ako sa starať o kombinézu a prilbu

Každý skúsený jazdec na štvorkolkách vie, že alfou i omegou bezpečnosti je kombinéza a ochranná prilba. Jazda na štvorkolkách nie je len o driftovaní a skokoch. Niekedy sa môžu pritrafiť malé nehody a kolízie, pri ktorých budete ďakovať za perfektnú kondíciu vášho oblečenia a prilby. Preberme si krok za krokom, ako sa o prilbu a kombinézu starať.

Prilba na štvorkolku

Po každej jazde by ste mali povrch prilby umyť handričkou namočenou v mydlovej vode. Štvorkolky sú určené na jazdu po náročnom teréne plnom bahna, a preto sa skoro vždy nájdu na prilbe nečistoty. Na ošetrenie povrchu nikdy nepoužívajte prípravky s abrazívnym účinkom. Mohli by povrch poškriabať a znehodnotiť. O niečo problematickejšia je údržba vnútornej časti prilby. Ak sa dá vnútro vybrať, máte vyhrané. Jednoducho vnútornú polstrovanú časť vyberiete a ručne vyperiete. V opačnom prípade budete musieť helmu rozobrať a dostať sa do jej vnútra. Prilba sa rozoberá tak, že najskôr sa vytiahne ochranné plexisklo, následne vyberiete deflektory – ochranu nosa a brady. V tomto momente máte prístup k vnútornej časti prilby, ktorú jemne vyperte. Na dôkladné vysušenie prilby budete potrebovať niekoľko dní. Vaša štvorkolka bude musieť minimálne 2 dni vydržať v garáži.

Kombinéza na štvorkolku

Kombinézy na štvorkolky sa vyrábajú z kože alebo textilu. Každý z uvedených materiálov si vyžaduje iný prístup čistenia a údržby. Väčšina jazdcov, ktorí vlastnia štvorkolky Can-Am preferujú kožené kombinézy. Koža sa nedá oprať v práčke, a preto k jej čisteniu musíte zvoliť jemnejší prístup. Koža je pevný materiál, ale bez starostlivosti časom praská a vysušuje sa. Na koženú kombinézu vždy používajte len špeciálne prípravky určené na ošetrenie kože. Povrch koženej kombinézy očistite handričkou, ktorú namočíte do vody so saponátom alebo do vody so špeciálnym čistiacim prípravkom. V prípade kože platí, že menej je viac – nikdy na jej čistenie nepoužívajte príliš vlhkú handričku. Po vyčistení musí koža dôkladne preschnúť. Aby sa kombinéza nepoškodila, zaveste ju na vešiak. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu alebo radiátoru. Najlepšie je prirodzené schnutie pri izbovej teplote.

Po vyschnutí ošetrite kožu pastou alebo tukom na kožu. Prípravky vtierajte do povrchu jemným krúžením. Kožené kombinézy sú vodeodolné, ale len v prípade, že ich budete pravidelne impregnovať. Značne jednoduchšie je čistenie textilnej kombinézy. Súčasné textilné kombinézy sa v dizajne i funkčnosti plne vyrovnajú koženým a navyše ušetríte čas potrebný na ich údržbu. Textilné kombinézy môžete prať v pračke pri 30 °C alebo ručne. Podobne ako pri koži nepoužívajte na pranie žiadne prostriedky okrem mydlovej vody. Niektoré kombinézy z textilu sa dajú prať v špeciálnych géloch. Dôkladne si preštudujte návod na čistenie, aby ste predišli porušeniu štruktúry materiálu. Po vypraní nechajte kombinézu vyschnúť na vešiaku pri izbovej teplote. Na záver textilnú kombinézu impregnujte prípravkami určenými na textil.

Tags: ,




Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!