Čo je to potenciometer a ako funguje?

S elektrickým napätím a elektrickými súčiastkami sa stretávate každý deň. Tieto veci by mal každý z vás aspoň z časti ovládať. S elektrickým napätím je spojená jedna súčiastka, a to potenciometer. Niekto tento názov počuje prvýkrát, niekto o ňom vie všetko. Čo je to vlastne ten potenciometer?

Ide o celkom jednoduchú súčiastku, ktorú aj napriek tomu veľa ľudí nepozná a často ani nevie, že potenciometer v rôznej podobe využívajú takmer každý deň. Na pochopenie potenciometra vám stačí základné vzdelanie. Určite nejde o žiadnu komplexnú súčiastku o ktorej ste v živote nepočuli. Ako ale funguje a čo presne je potenciometer?

Čo je to potenciometer?

Pre základné porovnanie potenciometra a voltmetra musíme najprv vedieť, ako tieto nástroje fungujú, z čoho sa skladajú a kde ich vieme využiť. Môžeme začať s potenciometrom. Potenciometer je pasívny elektronický komponent a je definovaný ako 3 vývodový variabilný odpor, v ktorom sa odpor manuálne mení tak, aby sa reguloval tok elektrického prúdu. Potenciometre fungujú na princípe, že menia polohu posuvného kontaktu cez odpor. Jednoduchšie povedané odoberá sa napätie len z určitej časti odporu, ktorým preteká elektrický prúd.

Potenciometer našiel svoje využitie pri elektronických zariadeniach a môže slúžiť ako regulátor hlasitosti, svietivosti, jasu a podobne. Základné sú dva typy potenciometrov, a to posuvné a otočné. Vďaka jednoduchému upevneniu sú otočné potenciometre najbežnejšie používanými potenciometrami. Na základné pochopenie potenciometra vám stačia tieto informácie. Bolo by dobré vedieť najmä to, kde sa potenciometre dokážu použiť a na akom princípe fungujú. Ak nechcete používať zastaraný potenciometer vyskúšajte napríklad digitálne potenciometre. Mechanické potenciometre majú totižto niektoré problémy. Kvôli častým problémom sa mechanické potenciometre často nepoužívajú v aplikáciách.

Práve preto sa používajú digitálne potenciometre. Digitálne potenciometre majú množstvo výhod. Medzi hlavné patrí napríklad vyššia spoľahlivosť, vysoká presnosť, zanedbateľný posun odporu a hlavne neobsahuje žiadnu pohyblivú časť. Digitálny potenciometer je preto vhodný na akékoľvek použitie úplne kdekoľvek. Netreba sa obávať ani otrasov, vlhkosti, vibrácií a podobným problémom. Ak si však nepotrpíte na modernejšom vzhľade potenciometra nemusíte si kupovať digitálny potenciometer, ale pokojne vám postačí aj obyčajný mechanický.

Kde sa bežne používa potenciometer?

Potenciometer sa využíva v priemyselných odvetviach, v obrovských halách, ale aj v domácnosti najmä pri osvetlení, hlasitosti, jasu a ďalších možnostiach. Potenciometrom si rovnako viete aj nastavovať rôzne systémy. Potenciometre sú veľmi presné a dokážu úplne perfektne fungovať v akýchkoľvek podmienkach.

Tak čo? Už viete, čo je to potenciometer?




Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!