Čo je to potenciometer a ako funguje?

S elektrickým napätím a elektrickými súčiastkami sa stretávate každý deň. Tieto veci by mal každý z vás aspoň z časti ovládať. S elektrickým napätím je spojená jedna súčiastka, a to potenciometer. Niekto tento názov počuje prvýkrát, niekto o ňom vie všetko. Čo je to vlastne ten potenciometer?

Ide o celkom jednoduchú súčiastku, ktorú aj napriek tomu veľa ľudí nepozná a často ani nevie, že potenciometer v rôznej podobe využívajú takmer každý deň. Na pochopenie potenciometra vám stačí základné vzdelanie. Určite nejde o žiadnu komplexnú súčiastku o ktorej ste v živote nepočuli. Ako ale funguje a čo presne je potenciometer?

Čo je to potenciometer?

Pre základné porovnanie potenciometra a voltmetra musíme najprv vedieť, ako tieto nástroje fungujú, z čoho sa skladajú a kde ich vieme využiť. Môžeme začať s potenciometrom. Potenciometer je pasívny elektronický komponent a je definovaný ako 3 vývodový variabilný odpor, v ktorom sa odpor manuálne mení tak, aby sa reguloval tok elektrického prúdu. Potenciometre fungujú na princípe, že menia polohu posuvného kontaktu cez odpor. Jednoduchšie povedané odoberá sa napätie len z určitej časti odporu, ktorým preteká elektrický prúd.

Potenciometer našiel svoje využitie pri elektronických zariadeniach a môže slúžiť ako regulátor hlasitosti, svietivosti, jasu a podobne. Základné sú dva typy potenciometrov, a to posuvné a otočné. Vďaka jednoduchému upevneniu sú otočné potenciometre najbežnejšie používanými potenciometrami. Na základné pochopenie potenciometra vám stačia tieto informácie. Bolo by dobré vedieť najmä to, kde sa potenciometre dokážu použiť a na akom princípe fungujú. Ak nechcete používať zastaraný potenciometer vyskúšajte napríklad digitálne potenciometre. Mechanické potenciometre majú totižto niektoré problémy. Kvôli častým problémom sa mechanické potenciometre často nepoužívajú v aplikáciách.

Práve preto sa používajú digitálne potenciometre. Digitálne potenciometre majú množstvo výhod. Medzi hlavné patrí napríklad vyššia spoľahlivosť, vysoká presnosť, zanedbateľný posun odporu a hlavne neobsahuje žiadnu pohyblivú časť. Digitálny potenciometer je preto vhodný na akékoľvek použitie úplne kdekoľvek. Netreba sa obávať ani otrasov, vlhkosti, vibrácií a podobným problémom. Ak si však nepotrpíte na modernejšom vzhľade potenciometra nemusíte si kupovať digitálny potenciometer, ale pokojne vám postačí aj obyčajný mechanický.

Kde sa bežne používa potenciometer?

Potenciometer sa využíva v priemyselných odvetviach, v obrovských halách, ale aj v domácnosti najmä pri osvetlení, hlasitosti, jasu a ďalších možnostiach. Potenciometrom si rovnako viete aj nastavovať rôzne systémy. Potenciometre sú veľmi presné a dokážu úplne perfektne fungovať v akýchkoľvek podmienkach.

Tak čo? Už viete, čo je to potenciometer?
Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!