Kuny sú postrachom na povale i v stodole

Prítomnosť kún si väčšina ľudí všimne hlavne v prípade, že sa usídlia na povale. Ich prítomnosť odhalia nočné výjazdy kuny alebo zápach z výkalov a mršín. Kunu na povale nikto nechce, ale jej návštevy iste neoceníte ani v sklade či v stodole. Po pár dňoch jej návštev prídete o úrodu alebo o poľnohospodárske vybavenie. Vždy platí, že prevencia je základ, a preto sa snažte, aby ste obydlie i stodolu pred kunou ochránili.

Znemožnite kunám prístup do interiéru

Zabezpečte, aby vstupy do pivnice, na povalu a do stodoly boli riadne uzavreté. Opravte akékoľvek praskliny, otvory alebo trhliny v stenách, cez ktoré by mohli kuny preniknúť. Inštalujte pevné dvere a okná s účinnými zámkami. Do daných miestností nainštalujte dostatočne silné osvetlenie aktivujúce sa pohybom. Kuny vyhľadávajú hlavne tmavé miesta, takže silné svetlo ich od usídlenia odradí.

Pravidelne vykonávajte dôkladnú kontrolu stavu budov. Zabezpečte, aby strechy, podlahy a steny boli v dobrom stave. Kuna v domoch a stodolách hľadá hlavne potravu. Preto sa uistite, že nenechávate voľne položené zásoby a zvyšky jedla. Uchovávajte potraviny v uzavretých nádobách a minimalizujte odpadky v týchto priestoroch.

Použite odpudzovače a plašiče

Repelenty môžu byť účinným spôsobom, ako odháňať kuny. Existujú rôzne prírodné alebo komerčne dostupné repelenty, ktoré je dobré umiestniť do priestorov s možným výskytom kún. Avšak oveľa účinnejšie a istejšie je investovať do ultrazvukového odpudzovača. Ten môže fungovať na batérie, nabíjať sa zo siete alebo solárne. Odpudzovače na kuny vo forme ultrazvukového odpudzovača vysielajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré ľudské ucho neregistruje, ale pre kuny je tento zvuk maximálne odpudivý. Kuny ho neznášajú a do rádiusu účinku prístroja sa nepriblížia.

Zvukové špičkové prístroje na odpudzovanie kún s automatickou zmenou kmitočtu a dosahom niekoľko sto metrov sú veľmi účinné a zdravotne neškodné. Ide o humánny spôsob boja proti kunám, keďže týmto zvieratám neškodia, ale ich len plašia. Prístroje je možné používať v interiéri i exteriéri a niektoré i vo veľmi vlhkom prostredí.

Prevencia je kľúčovým faktorom v minimalizácii škôd spôsobených kunami v pivnici alebo stodole. S kombináciou uvedených tipov na zabezpečenie priestorov a správnych opatrení môžete zvýšiť šance na udržanie priestorov bezpečných a chránených pred škodcami. Pravidelná údržba a ostražitosť sú kľúčovými prvkami v boji proti nežiaducim návštevám kún.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!