Dekoratívne prvky v záhrade: Tipy, ako skrášliť záhradu pri dome

Záhrada je miestom relaxu, oddychu a stretávania sa s rodinou či priateľmi. Upravená záhrada poteší oko a zvýši aj hodnotu nehnuteľnosti. Ak rozmýšľate, ako dekorovať záhradu, nechajte sa inšpirovať našimi návrhmi.

Vyvýšené betónové záhony v imitácii dreva

Jedným z najmodernejších a najpraktickejších prvkov, ktoré môžete do svojej záhrady pridať, sú vyvýšené betónové záhony v imitácii dreva. Vyvýšené betónové záhony kombinujú estetickú príťažlivosť dreva s trvanlivosťou betónu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre každú záhradu.

Betónové záhony sú odolné voči poveternostným vplyvom a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Oproti drevu majú veľkú výhodu, že nehnijú a nepoškodí ich vlhkosť. Imitácia dreva pôsobí v záhrade celistvo a prirodzene. Tieto záhony sa hodia do každej záhrady. Vďaka vyvýšenému betónovému záhonu budú rastliny lepšie prospievať.

Záhradné dekoratívne cestičky

Cestičky v záhrade sú praktické, chránia rastliny a trávu. Zároveň pridávajú vzhľadu záhrady štruktúru a estetiku, delia záhradu na viac častí. Na výstavbu cestičiek a chodníkov môžete využiť rôzne materiály, napríklad kameň, pekne vyzerá farebná zemina, dlažba alebo korok. Ešte krajšie budú cestičky vyzerať, keď v ich okolí nainštalujete solárne LED lampy alebo reťaze.

Popri chodníkov odporúčame vysadiť rastliny ako kríky alebo záhony. Kvetinové záhony sú základom každej krásnej záhrady. Výber správnych kvetín a ich strategické umiestnenie vytvorí nádhernú farebnú paletu a spestrí vizuálnu stránku záhrady. Okrem kvetín môžete vysadiť aj bylinky, ktoré krásne voňajú a dajú sa použiť pri varení.

Osviežujúce jazierka a fontány

Vodné prvky, ako sú fontány, jazierka alebo malé vodopády, prinesú do záhrady pokoj a relaxačnú atmosféru. Sú tiež osviežením počas leta, kedy posedenie pri jazierku uľaví od horúčav. Zvuk tečúcej vody je upokojujúci a pomôže vytvoriť oázu pokoja priamo vo vašom dvore. Vodné prvky prilákajú do záhradky vtákov a prinesú do okolia domu viac života.

Dekorovanie plota a jeho okolia

Populárne betónové ploty môžu slúžiť ako základ pre visiace záhradky a umiestnenie doplnkových stavieb. Ak máte v záhrade obmedzený priestor, vertikálne záhrady sú skvelým riešením. Použite steny betónového plota a pestujte rastliny vo vertikálnom smere. Tento typ záhradníctva je ideálny pre pestovanie byliniek, zeleniny alebo okrasných rastlín. K stene plota môžete postaviť aj rôzne menšie záhradné stavby ako altánok a pergolu. Tieto stavby poskytnú tieň a vytvoria priestor pre oddych. Ozdobte ich popínavými rastlinami, ktoré dodajú priestoru romantický a prírodný vzhľad.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!