Časť ľudí im neverí a výdavky za ne považuje za vyhodené peniaze. Sú však aj takí, ktorí sa ich obávajú v domnienke, že im môžu poškodiť zdravie, ba čo viac, dokonca aj spôsobiť smrť. Pozor! Ani jeden z týchto prístupov nie je na mieste.

S najrôznejšími doplnkami výživy sa stretávame takmer denne – v lekárňach, v drogériách, v obchodoch so zdravou výživou, ale čoraz bežnejšie už aj v supermarketoch. Časť ľudí ich považuje za zázraky, ktoré samé o sebe dokážu zachrániť ich zdravie.

V prvom rade si treba ujasniť, čo všetko môžeme pod pojmom doplnky výživy nájsť. Ide totiž o poriadne široké spektrum prípravkov, do ktorého rozhodne patria vitamíny, minerály, bylinky, rastliny, aminokyseliny, enzýmy a iné prírodné a chemické prípravky. Môže ísť o prípravky jednozložkové, kombinované (väčšinou dvoj- a trojzložkové) alebo tzv. all-in-one (viaczložkové). Obvykle sú vo forme tabliet, toboliek, práškov, nápojov alebo tyčiniek.

Cieľom užívania doplnkov výživy je zlepšenie nášho zdravotného stavu. A hoci sú zvyčajne voľne predajné, mali by sme sa k nim stavať podobne ako k liekom.

capsule-1079838_1920

1) Doplnok výživy je zázrak

Ľudia s týmto prístupom si najčastejšie kúpia náhodný prípravok, od ktorého majú veľmi prehnané a nereálne očakávania. Bez toho, aby vo svojom živote zmenili čokoľvek iné, myslia si, že doplnok výživy vyrieši všetko sám. Tieto očakávania, pravdaže, nemôžu byť splnené, a preto sa po prvotnom pokuse často presunú do druhej skupiny užívateľov, ktorá sa domnieva, že doplnky výživy nefungujú a sú zbytočné. Pripomeňme si teda paralelu s liekmi a uvedomme si niekoľko základných zásad:

  1. Lieky neužívate bez toho, aby ste mali nejaký problém. Zrejme nikto z nás nepríde domov, nedá si náhodný liek z lekárničky a nečaká, že to zmení jeho život
    k lepšiemu. Podobné je to s doplnkami výživy. Začnete ich užívať až vtedy, keď máte konkrétny problém, ktorý chcete s ich pomocou riešiť.
  2. Neužívate ten istý liek na všetky zdravotné problémy. Rovnako nemôžete čakať, že vitamín C nám doplní všetko, čo nám v strave chýba a vylieči všetky problémy. Výber konkrétneho prípravku treba premyslieť podľa vašich aktuálnych potrieb.
  3. Lieky navzájom nekombinujete. U doplnkov výživy to platí rovnako, obzvlášť v kombinácii s inými liekmi na predpis, ktoré užívate. Ak si nie ste istí, nikdy nie je na škodu poradiť sa s odborníkom.
  4. Poradíte sa s lekárom. Lieky na predpis si neordinujete sami podľa toho, čo vám poradila suseda. Pokiaľ teda nemá lekárske vzdelanie a nepozná váš zdravotný stav na základe vyšetrenia. Je potrebné pripustiť, že rozhovor s vaším lekárom je dôležitý. O to viac, ak sú vaše ťažkosti závažne alebo dlhodobé.
  5. Dodržujete dávkovanie. Je potrebné zdôrazniť, že doplnky stravy sa dajú kúpiť voľne, ale nesmiete k nim pristupovať ako k cukríkom! Aj preto si treba pozorne prečítať príbalovú informáciu a dodržiavať pokyny výrobcu. Väčšina doplnkov má na obale uvedenú aj informačnú linku a odkaz na webové stránky, kde môžete dostať ďalšie informácie.
  6. Užívaniu výživových doplnkov prispôsobte celý váš režim. Ak máte chrípku, nedáte si len liek od bolesti hlavy a nejdete von behať v krátkom tričku s očakávaním, že sa všetko vyrieši vďaka tabletke. Rovnaké to je aj s doplnkami stravy. Ak máte napríklad zlé stravovacie návyky, jeden multivitamín nespraví všetku prácu za nás. Ak chcete schudnúť, musíte začať aj cvičiť, nemôžete očakávať, že jedna tabletka podporujúca chudnutie odvedie všetku náročnú prácu za vás.

2) Doplnok výživy je úplne zbytočný

Veľa ľudí má dojem, že ak sa stravuje pomerne pestro, žiadne doplnky výživy nepotrebuje, pretože všetko je obsiahnuté v strave, hlavne v ovocí, zelenine a mäse. Bohužiaľ, treba si pripomenúť, že ovocie a zelenina obsahujú len toľko kvalitných výživových látok, koľko ich obsahuje pôda, na ktorej vyrástli.

Pôda časom degraduje a podlieha najrôznejšiemu znečisteniu, takže aj napriek tomu, že denne prijímate väčšie množstvo zdravých potravín, potreby vášho tela nemusia byť pokryté. A presne na to slúžia doplnky výživy. Aby doplnili to, čoho sa vám v strave nedostáva, prípadne sa vám toho z bežnej stravy dostáva menej, než pri svojich telesných výkonoch potrebujete. Rozhodne teda nie sú zbytočnosťou.

3) Doplnok výživy môže spôsobiť smrť

Treba hneď na úvod skonštatovať: Nemôže! Ale… Predtým, než začnete namietať, skúste si predstaviť istú paralelu. Môže okno spôsobiť smrť? Odpoveď je nie, ak ho, samozrejme, používate normálnym, bežným spôsobom. Budete žiť každý deň s niekoľkými oknami okolo seba, ktoré vám, naopak, život podstatne vylepšia, pretože vďaka nim budete mať krásny výhľad a čerstvý vzduch.

Rovnaké je to s doplnkami výživy. Ak ich užívanie beriete zodpovedne, prispôsobíte ich výber svojmu zdravotnému stavu a dodržiavate správne dávkovanie, určite vám zdravotnú ujmu nespôsobia. Práve naopak, kvalita vášho zdravia má reálnu šancu byť lepšia.

Zhrnutie

S doplnkami výživy je to ako s väčšinou vecí. Ak od nich máte reálne očakávania, vhodne si vyberiete správny typ a k ich užívaniu pristupujete so zdravým sedliackym rozumom, môžu byť pre vás obrovským benefitom aj na ceste za osobnými cieľmi. Či už pôjde o vyriešenie zdravotného problému, zlepšenie výzoru alebo získanie energie.
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!