shutterstock_485298694

Susedské vzťahy sú niekedy naozaj nevyspytateľné. V jeden deň ste so susedom dobrí priatelia, no na druhý deň vaše vzťahy dokáže narušiť aj maličkosť. Napríklad tak susedove okná orientované do vášho dvora! A ak sú hneď štyri a majiteľ susednej budovy cez ne hľadí priamo na váš pozemok a do vašich okien, o dobrých vzťahoch sa dá asi ťažko hovoriť. Ako je čosi také možné a ako situáciu riešiť?

Ako je to s orientáciou okien do susedných pozemkov?

Vo všeobecnosti platí, že susedia by okná orientované do vášho pozemku mať nemali. Reč je o oknách v obytných miestnostiach. Ak ide o okná v technických miestnostiach, ktoré slúžia len na vetranie, tieto sú zväčša stavebným úradom bez problémov povolené. No pri väčších oknách už nastáva problém. Predtým, ako vôbec môžu byť vybudované, sused musí získať stavebné povolenie. Tomu predchádza konanie na stavebnom úrade, kde sú pozvaní všetci vlastníci dotknutých pozemkov. Ak si teda sused vybudoval okná smerujúce do vášho pozemku, mali ste byť účastníkom stavebného konania, na ktorom sa povolenie stavby týchto okien prejednávalo. Na takéto konanie ste mali byť pozvaný písomne. Ak ste sa ho nezúčastnili napriek tomu, že ste o ňom vedeli, zrejme máte smolu a svoj problém už nevyriešite. No ak ste pozvaný neboli, prípadne stavebné povolenie vydané nebolo, máte ešte šancu.

Ako riešiť problém s oknami suseda

Ak ste teda o spomínanom stavebnom konaní nevedeli, mali by ste zájsť na miestny stavebný úrad. Predostrite svoj problém a zistite, či stavebné konanie vôbec prebiehalo. Ak sused nemal na postavenie okien povolenie, môžete ho nahlásiť. S najväčšou pravdepodobnosťou dostane pokutu a mal by zjednať nápravu. Ak nie, šancu máte ešte na súde.

Čo v prípade, že sused stavebné povolenie dostal, no vy ste neboli pozvaný na konanie? Platí § 62 Správneho poriadku, podľa ktorého je možná obnova už právoplatného konania, ak vyšli najavo nové skutočnosti, prípadne správny orgán postupoval nesprávne a účastník konania (teda vy) nemal možnosť sa vyjadriť.

Ak zlyhá aj táto možnosť, zrejme môžete urobiť jediné. Obrniť sa trpezlivosťou a pevnými nervami a pred susedove okná postaviť zábrany, prípadne posadiť živý plot a znemožniť mu tak výhľad.

 

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!