Vaša ťažko vydretá diplomová práca je konečne hotová. Ste celí bez seba od radosti aj úľavy, ako malé dieťa sa radujete z jej zviazania a už sa neviete dočkať, ako ju dovzdáte na katedre. Ale počkať, ešte príliš nevyskakujte! Dodanie diplomovej práce včas je len ďalším krokom na dlhej ceste k vytúženému vysokoškolskému titulu. Pred štátnicami a promóciami, na ktorých sa už vidíte, ako si pyšne preberáte diplom a Vaša rodina sa rozplýva od šťastia, Vás čaká ešte jedna dôležitá skúška: Obhajoba. Ako prebieha a ako sa na ňu čo najlepšie pripraviť?

18586788_s

Nácvik prezentácie

Ešte stále máte v živej pamäti, koľko úsilia Vás stálo vypracovanie Vašej diplomovej práce a už je tu ďalší stres. Jej obhajoba. V prvom rade sa upokojte, zhlboka dýchajte a uvedomte si, že je to v podstate obyčajná prezentácia Vašej práce. Ibaže ide o prácu záverečnú. Lenže, keď je diplomovka skutočne Vaším originálnym dielom a nejde o žiadnu kópiu, nemáte sa čoho obávať. Skrátka iba pred odbornou komisiou porozprávate o Vašej práci. Že sa to ľahko povie a ťažšie zrealizuje? Pokoj, chce to len nácvik a pôjde to. Ako na to?

V prvom rade si uvedomte, že podobných prezentácií ste už zažili niekoľko. Každý študent počas svojho štúdia minimálne raz vystúpil so svojou seminárnou prácou či projektom pred ostatnými spolužiakmi a profesorom. Teraz pôjde o podobné vystúpenie, akurát pri ňom budete obhajovať svoju diplomovú prácu. Podstatné je si svoju prezentáciu doma poctivo nacvičiť, ideálne pred zrkdalom či domácim publikom a vychytať prípadné nedostatky. Nech je stres v deň obhajoby čo možno najmenší.

 

Priebeh obhajoby

Na prezentáciu Vašej záverečnej práce máte iba zopár minút. Väčšinou je to okolo 15 minút, ak sa debata rozvinie, môže to trvať aj o čosi dlhšie. Základom je nehovoriť prirýchlo. Nervy totiž spravia svoje, a tak aj tí najväčší suveréni často stratia niť a zrazu nevedia, čo ďalej. Hovorte preto plynulo, rozvážne a pomalším tempom.

Po príchode pred komisiu však najprv slušne pozdravte a predstavte seba aj svoju prácu. Vyvarujte sa prehnanej mimiky či gest, stojte pokojne a udržiavajte očný kontakt s členmi komisie.

V úvode predstavte svoju tému – prečo ste si ju vybrali, ako ste ju v práci spracovali aj čo nové ste prípadne zistili. Po krátkom úvode môžete prejsť na výskum. Toto je hlavná časť Vašej diplomovej práce, preto tvorí aj gro obhajoby. Ak sa dá, zakomponujte do nej grafy či tabuľky, nech je to prehľadnejšie a názornejšie. Hovorte k veci, jasne a zrozumiteľne, najmä nech je zrejmé, že tému ovládate a zaujímate sa o ňu.
Po prezentácii poďakujte za pozornosť a môžete sa posadiť. Nasledujú otázky a pripomienky komisie, časť z nich ste už videli v posudku k Vašej diplomovej práci, takže ste na ne pripravení. A zvyšok určite zodpoviete.

 

Buďte bez obáv, všetci sme mali obavy z obhajoby diplomovky. To je celkom normálne a takto je to v poriadku. Keď ste však jej písaniu aj prezentácii na obhajobu venovali dostatok času, určite to zvládnete.

Veľa šťastia a pevné nervy.

Autorské právo: ginasanders / 123RF Reklamní fotografie




Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!