moderna-vlaknocementova-stresna-sablona

Ak práve staviate nový dom alebo prestavujete starý, určite premýšľate aj nad tým, čo na strechu. Medzi tradičné riešenia patrí pálená alebo betónová škridla. Alebo dáte prednosť krytine, ktorá sa najčastejšie spája s plechom. No existujú aj iné, moderné riešenie. Najnovší hit sú vláknocementové šablóny.

Ak ste o vláknocemente ešte nikdy nepočuli alebo sa vám spája so škodlivým azbestom, je čas to napraviť. Tento materiál by sme v súčasnosti mohli označiť za vysoko odolný, no tiež prírodný materiál, pretože azbest sa do neho už dávno nepridáva. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodný aj na strechu, a to ako maloplošné vláknocementové šablóny. Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Vláknocement je odolný materiál

Ako už bolo spomenuté, vláknocement má veľa dobrých vlastností, vďaka ktorým je vhodný na vonkajšiu úpravu domu. Je to silikátová vláknitá surovina, ktorá je okrem iného nehorľavá a mrazuvzdorná. Ide o vlastnosti, ktoré sú pre strechu dôležité, keďže chráni dom pred nepriaznivým počasím.

Okrem toho, že je vláknocement pevný, je aj pomerne ľahký, napríklad v porovnaní s betónom. Jeho štruktúra tiež dobre zachytáva teplo a hluk, čo z neho robí perfektný materiál na vonkajšie časti domu, obzvlášť na strechu. Využíva sa však tiež na fasády a nestratí sa ani v interiéri.

Preto, ak potrebujete materiál  na strechu, ktorý vám veľmi nezaťaží krov starého domu, ale bude odolný voči dažďu a snehu, a tiež dlho vydrží, začnite rozmýšľať o vláknocemente. Kombinácia jeho vlastností je nenahraditeľná.

Vláknocement už azbest neobsahuje

Žiaľ, s vláknocementom sa často spája so škodlivým azbestom, ktorý sa do neho pridával v minulosti, a využíval sa najmä v priemysle. Postupom času bolo dokonca zistené, že je rakovinotvorný, a preto je od vtedy na Slovensku jeho používanie zakázané.

Takže v súčasnosti už azbest vo vláknocemente nehľadajte. Naopak, je zložený iba z prírodných látok, a tak šetrný k životnému prostrediu. Konkrétne ide o portlandský cement, mletý vápenec, celulózu, netoxické organické vlákna a malé množstvo vody. O niektorých výrobkoch z vláknocementu dokonca výrobcovia tvrdia, že ich môžete recyklovať.

A aj vďaka tomu sa z vláknocementu stál najnovší trend v stavebníctve. Ide o prírodnú, zdravotne vhodnú surovinu, ktorá je navyše aj odolná.

Moderný vzhľad

A v neposlednom rade sa vláknocement vyznačuje moderným, futuristickým vzhľadom. Z farebnej škály sú pre neho typické šedé a hnedé odtiene, ktoré na dome pôsobia nadčasovo. Presne také sú súčasné trendy v architektúre, jednoduché a moderné.

Vláknocementové šablóny

No a keď už máte predstavu o vláknocemente, rozumiete, prečo sa oplatí rozmýšľať o streche, ktorá  by bola tvorená z vláknocementových šablón. Ak sa rozhodnete pre takú strechu, bude pevná, ale zároveň pomerne ľahká a nezaťaží krov. Čo je výhoda najmä pri prestavbe staršieho domu, ak nemáte v pláne meniť aj ten.

Šablónová strecha je v podstate tiež krytina, ako napríklad plechová, no šablóny sú menšie a ukladajú sa cez seba. Šablóny môžu mať rôzne tvary a podľa toho sa strecha pokrýva. Známe je napríklad dvojité krytie, nemecké krytie alebo francúzske krytie. Predstavte si to tak, že sa malé, odolné platničky ukladajú cez seba, pričom k ich prekrývaniu dochádza na vopred určených miestach.

Najvhodnejšie je vyberať si tvar krytia podľa toho, aký máte tvar a sklon strechy. Preto je dobré sa poradiť s odborníkom. Tesnosť pokrytia pri maloplošných šablónach je ďalšou vecou, ktorá ochráni váš dom pred vodou a zatekaním pri prudkých dažďoch.

Napríklad minimálny sklon strechy pri dvojitom krytí je 15 stupňov a pri francúzskom 22.

Okrem toho je možné si vybrať z hladkého alebo štruktúrovaného povrchu. Vláknocementový povrch je vo všeobecnosti odolný voči nečistotám a napríklad machu, pričom väčšina výrobcov garantuje až desaťročnú záruku.

Montáž

Vláknocementovú strechu si zvládnete pokryť aj sami. No ak si chcete byť istí kvalitou, prácu nechajte na odborníkov. Tí odhadnú, ako správne šablóny ukladať, aby bola zaručená funkčnosť strechy. Okrem toho niektorí výrobcovia vyžadujú odbornú montáž, aby mohla byť neskôr uplatnená záruka.

Ak máte nízky sklon strechy, to znamená okolo 20 stupňov, určite bude potrebné aj vodotesné podstrešie, pričom jeho montáž je už náročnejšia. Z druhej strany malorozmerné šablóny na rozdiel od veľkorozmerných sa lepšie prispôsobia tvaru strechy.

Ak vás vláknocement ako materiál zaujal a uprednostňujete kvalitu, je pre vás šablónová strecha tým správnym výberom. Nielenže máte na výber z množstva tvarov, ale aj farieb a môžete sa spoľahnúť na dlhú životnosť materiálu.

Okrem toho ide aj o moderné a ekologické riešenie bývania. Najnovšie sa architektúra zameriava na obnoviteľné suroviny, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu. Okrem toho jednoduché a čisté línie a farebnosť vláknocementu spravia z vášho domu stavbu nového tisícročia.




Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!