Ako sa starať o hliníkové dvere a okná?

Majitelia domov čoraz častejšie investujú do hliníkových dverí a okien. Hliníkové vchodové dvere dnes majú prednosť dokonca aj pred klasickými materiálmi, ako sú drevo alebo plast. Dôvodom je najmä ich trvanlivosť, pevnosť a jednoduchá údržba. Práve o údržbe si povieme čosi viac.

Údržba hliníkových dverí a okien krok za krokom

Dobrou správou je to, že či už sa chystáte na veľké jarné upratovanie alebo len na klasickú údržbu, vyčistiť hliníkové okná a hliníkové dvere vám nezaberie veľa času.

Čo budete potrebovať?

  • Vedro s vlažnou vodou
  • Nealkalický čistiaci prostriedok
  • Špongia alebo kefka s jemnými štetinami
  • Suchá handra
  • Olej na kovania a tesnenia

Ako na to?

Odporúčame takúto údržbu robiť aspoň dvakrát ročne, aby hliníkové dvere a okná vyzerali dobre. Údržba je naozaj jednoduchá. Neodporúča sa však robiť ju v prípade, ak teplota presiahne 250C. Rovnako ani teplota vody, ktorú na čistenie používate, by nemala presiahnuť 250C. Postupujte takto.

  1. Zbavte hliníkové okná a dvere väčších nečistôt. V prvom kroku odstráňte väčšie usadené nečistoty ako napríklad blato na dverách, či pavučiny z vonkajšej časti okien. Jednoducho ich zmyte prúdom vody z hadice. Ak takúto možnosť nemáte, použite klasickú handru a vodu.
  2. Dôkladné čistenie dverí a rámov okien. Použite nealkalický čistiaci prostriedok. Jeho pH by malo byť 7 alebo nižšie, aby sa povrch rámov nepoškodil. Ideálne je kúpiť si špeciálny čistič na hliníkové okná a hliníkové vchodové dvere. Čistič zmiešajte s vlažnou vodou a nečistoty odstráňte hubkou. Avšak nedrhnite ich, aby ste povrch nepoškriabali.
  3. Nezabudnite na ťažšie prístupné miesta. Očistite aj vnútorné časti rámov, teda miesta, kde okná alebo dvere priliehajú k rámom. Vyčistite tiež kovania a tesnenia.
  4. Okná a dvere dôkladne osušte. Vodu s čistiacim prostriedkom nenechávajte na oknách alebo dverách zaschnúť. Utrite ju suchou handrou. Tak dosiahnete maximálny lesk.
  5. Na záver mazanie. Nakoniec je potrebné kovania a tesnenia namazať špeciálnym olejom. Zabezpečíte tak ich bezchybnú funkčnosť. Navyše, ak sa o tesnenia nebudete starať, môžu sa časom leptať a deformovať. Naolejovanie dvakrát ročne postačuje.

Vďaka takejto starostlivosti zachováte nezmenený vzhľad svojich hliníkových okien a dverí.

 
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!