47105493_sEšte predtým, ako si dáte zviazať svoju záverečnú prácu, dobre si ju prekontrolujte. Keď je už totiž diplomovka či bakalárka vytlačená a zviazaná, bol by to drahý špás nechať si ju, kvôli nepresnostiam či Vašej nepozornosti, dať vytlačiť nanovo.

Na čo myslieť už od začiatku písania Vašej záverečnej práce, aby ste predišli nechceným omylom?

Nepodceňte detaily

Ak sa budete už od začiatku písania Vašej záverečnej práce sústrediť aj na zdanlivé drobnosti, je veľká pravdepodobnosť, že nedôjde k žiadnej zbytočnej chybe. Ideálne je si celkom na úvod, pred samotným začiatkom písania práce, stiahnuť nejaký voľne dostupný vzor diplomovej práce, na ktorom si vychytáte, čo a ako. A vyhnete sa tak častým omylom, ktoré mnohí študenti robia. Ktoré sú tie najčastejšie?

Okraje

Dobre nastavené okraje sú alfou a omegou každej diplomovky či bakalárky. Čo na tom, že ste napísali jedinečný a pozoruhodný záver bakalárskej práce, na ktorý ste aj patrične hrdí, keď zabudnete na takú drobnosť, akou sú okraje.  Takže, ešte raz: vo všeobecnosti platí, že je treba dodržať 3,5 cm zľava, 2 cm sprava, 2,5 cm zhora a rovnako tak aj zdola. Prejdite si okraje, v celej práci, pred zviazaním ešte raz,  aby ste predišli neskorším, a po pravde aj celkom  zbytočným, komplikáciám.

Typ väzby

Na čo myslite, je aj overenie toho, aké typy väzby Vaša škola schvaľuje. Niektoré slovenské, ako aj české vysoké školy totiž neakceptujú viazanie diplomovej práce hrebeňovou, prípadne krúžkovou väzbou.

Titulný list práce

Titulný list diplomovej či bakalárskej práce zohráva veľmi dôležitú úlohu pri jej zviazaní. A preto, tak ako ste pre začatím tvorby Vašej záverečnej práce dbali na kvalitný výber témy, ktorú ste následne výskumom dokazovali, pričom ste chceli dôkladne naplniť vopred stanovený cieľ bakalárskej práce, majte na pamäti aj správne napísanie titulného listu. Inak reálne hrozí, že obal Vašej práce budete musieť dávať robiť nanovo, čo sú rozhodne vyhodené peniaze. A tiež strata času, ktorý málokto v náročnom predštátnicovom období má.

Čo teda nemôže chýbať na titulnom liste? Názov vysokej školy a fakulty, názov práce, typ práce, t.j. bakalárska, diplomová a iné. Ďalej rok, v ktorom prácu odovzdávate a Vaše meno. Pokiaľ už máte vysokoškolský titul, uveďte ho.

Nakoniec ostáva už len zvoliť si  vhodnú farbu písma aj obalu a Vaša záverečná práca môže byť zviazaná.

Úspešné obhajoby želáme!
Autorské právo: stokkete / 123RF Reklamní fotografie
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!