Choroby očí, či už ide o rozšírenú krátkozrakosť alebo menej známe ochorenia zraku veru nie sú príjemnou záležitosťou. A hoci každá choroba je nevítaným spoločníkom, ťažkostí očí sú obzvlášť neželané. Jedným z takých je bez pochýb aj retinopatia. Viete, o aké očné ochorenie sa jedná?

 45679042 - eye examination.

Ochorenie očí spôsobené cukrovkou

Retinopatia je choroba očí, pri ktorej dochádza k poškodzovaniu ciev, ktoré zásobujú sietnicu. Následkom toho sú cievy nedostatočne zásobované živinami aj kyslíkom. Najčastejšie retinopatiu spôsobuje cukrovka, no môže byť za tým aj neprimerane zvýšený krvný tlak či vysoká hladina krvných tukov. Toto všetko vyvoláva retinopatiu – závažné očné ochorenie, ktoré môže za istých okolností viesť až k slepote. Rozhodne ho teda nepodceňujte a nechajte si včas pomôcť od odborníkov!

Retinopatia môže viesť až k slepote

Keďže zrak je pre ľudí bez preháňania vari tým najdôležitejším zo všetkých piatich zmyslov, mali by sme si ho chrániť. Niektoré ochorenia zraku, ako napríklad syndróm suchých očí, si často spôsobujeme my sami a dá sa im predísť, avšak sú aj vážnejšie očné choroby, ktoré sa len tak ľahko nevyliečia. Jednou z nich je aj retinopatia, ktorá je vôbec najčastejšou príčinou slepoty v západnej civilizácii.

Názov tejto vážnej choroby je odvodený od slova retina, t.j. sietnica. Ochorenie vzniká v momente, kedy sú cievky zásobujúce sietnicu  poškodené, na základe čoho dochádza  k obmedzeniu prívodu kyslíka a živín do sietnice a k jej poškodzovaniu.

Príčiny vzniku retinopatie

Vôbec najčastejšou príčinou retinopatie býva cukrovka. Diabetická retinopatia sa ďalej delí na neproliferatívnu a proliferatívnu. Pri neprolifarativnej retinopatii je znížená kvalita ciev.   Proliferatívna retinopatia ohrozuje diabetika až stratou zraku, keďže cievy sú poškodené do takej miery, že sa do sietnice vôbec nedostáva kyslík. Cievky taktiež často praskajú, následkom čoho sa sietnica začne jazviť.  Toto všetko veľmi negatívne pôsobí na primárne funkcie oka.

Príčinou retinopatie môže byť aj vysoký krvný tlak, vysoká hladina krvných tukov, často vzniká aj pri zápalových ochoreniach ciev, ako aj pri niektorých druhoch leukémie a môže byť tiež neželaným dôsledkom ožarovania. Retinopatiou často trpia aj predčasne narodené deti.

Prejavy retinopatie

Retinopatia má pomerne jasné príznaky. Podceniť sa nesmie predovšetkým zhoršujúca ostrosť videnia. Ak ňou trpíme, nielenže vidíme rozmazane, ale občas sa nám v zornom poli objavujú škvrny. Tieto príznaky a prejavy neberte na ľahkú váhu, najmä, ak ste diabetik. Okamžite, ako ich na sebe spozorujete, vyhľadajte odbornú pomoc. Dnes už nájdete špičkových oftalmológov po celom Slovensku, jedným z top zdravotníckych zariadení, kde liečia choroby zraku je i súkromná očná klinika Košice, preto na nič nečakajte a vyberte sa k špecialistovi čím skôr.  Kým nie je neskoro a Vy neprídete o to najcennejšie – o svoj zrak.

Autorské právo: robertprzybysz / 123RF Reklamní fotografie
Top články z News.sk

Partneri

Hliníkové vchodové dvere Vás nikdy nesklamú

Široký výber kvalitných odpudzovačov za bezkonkurenčné ceny nájdete na odpudzovace.sk

Najlepšie domáce meteostanice

Detské komody skvele doplnia detskú izbu.

Potrebujete v domácnosti regulovať svetlo a mať dostatok súkromia? Skvelým riešením je tieniaca technika značky K-system!